Dnes, kdy na Ukrajině zuří válka je slavné rčení Carla Junga: "Čemu se bráníte, to přetrvává" důležitým místem k zamyšlení. Čím více se něčemu snažíme vyhnout a ignorovat to, o to víc tomu dáváme energii, kterou potřebujeme k růstu a vytrvalosti.

Je jedno, jestli jde o válku, rozvod, problémy v práci nebo vaši prosperitu, pokud budete soustředit veškerou vaši pozornost na tyto překážky, nakonec do nich doslova nabouráte.

Na co zaměříte svou pozornost, to budete mít.

Většina lidí přemýšlí o tom, co nechtějí, a pak se diví, proč to mají. Nevěříte? Uděláme si malý experiment. Zkuste prosím nemyslet na růžového slona.

Na co jste teď mysleli? Pravděpodobně nic jiného ve vaší mysli nebylo. Ačkoliv jste si řekli, že na něj myslet nebudete, stále vám myšlenka na růžového slova vysela v hlavě.

Když máte dluhy, uvízli jste v toxickém vztahu nebo nenávidíte svou práci, máte tendenci věnovat veškerou energii a pozornost tomu, co nechcete, proto váš problém přetrvává. V některých případech dokonce to, co nechcete nejenže přetrvává, ale ono to s přibývající pozorností roste.

Je velký rozdíl mezi tím, když zaměříte pozornost na to, co už nechcete a na to, co naopak chcete.

Jednou jsem koučoval klienta, který mi říkal, že už nechce být v situaci, kdy nemá na Vánoce peníze na dárky a už nechci žít tento druh života. Přestože absolvoval různé motivační semináře, četl knihy o objevech ostatních a jejich úspěších, stále k sobě přitahoval stejné lidi, situace a problémy. Zeptal se mě, co dělá špatně a jestli mu mohu pomoci. Řekl jsem, že mu nikdo nemůže pomoci, protože se brání tomu, aby měl více peněz a žil život, který miluje. Přestože jeho logická mysl chtěla hojnost, prosperitu a svobodu bytí, tak se jeho podvědomí bránilo. Samotná jeho myšlenka: "Nechci žít tento život a řešit, že nemám peníze na dárky." vytváří odpor. Vaše mysl je tak mocná, že jí je jedno co chcete nebo nechcete. Na co zaměříte pozornost, tam vás povede a udělá vše proto, abyste to měli.

Dodnes si pamatuji, když Werner Erhard vedl kurz, kde jednomu účastníkovy řekl: Připomínáš mi protestanty, kteří v roce 1960 chtěli zastavit válku tím, že založili hnutí, ve kterém lidé na tričkách nosili nápis: STOP VÁLCE. S tímto nápisem přišli za Matkou Terezou a požádali ji, jestli by se nepřipojila k jejich pochodu PROTI válce ve Vietnamu. Matka Tereze jejich pozvání okamžitě odmítla se slovy:

Až budete organizovat MÍROVÝ pochod, tak budu první, kdo se přihlásí.

Matka Tereza pochopila, že pokud lidé budou organizovat demonstrace a pochody PROTI válce, tak neudělají nic jiného, než posílí tuto myšlenku.

Všimněte si, co se děje v Rusku. Lidé demonstrují a křičí: "STOP VÁLCE". Ruská vláda tyto lidi trestá. Věřím, že kdyby stálo stejné množství lidí s cedulí: "MY CHCEME MÍR 🕊️" tak by je nikdo nezatknul, nemlátil a nezavíral.

Čemu se bráníte, nejen přetrvává, ale bude růst a sílit. Carl Jung

Vaší energii musíte zaměřit na to, co chcete, nikoliv na to, co nechcete. Jakmile víte, co chcete a věříte tomu ne na 80%, 90% dokonce ani ne na 99%, ale věříte tomu na 100%, tak každá buňka ve vašem těle tomu uvěří a udělá vše, abyste to měli.

Problémem většiny lidí je to, že vlastní záměry a cíle, nikoliv výsledky. Celému světu je jedno, jaké máte vznešené cíle a záměry, jedině akce může vše změnit. Vaše akce však musí směřovat k tomu, co chcete, nikoliv k tomu, co nechcete.

Nechcete válku? Pak budete mít válku. Chcete mír? Tak budete mít mír.

Nechcete mít dluhy? Pak budete mít dluhy. Chcete být milionáři? Pak musíte udělat tak silný závazek, že celé vaše tělo tomu uvěří a nakonec budete milionáři.

S láskou ❤️🕊️

Miroslav Sázovský