Úspěšní lidé se zaměřují na měření výsledků z místa, kde začali, nikoliv z místa, kde chtějí skončit.

Vaše představy úspěchu by neměly být měřítkem úspěchu, ale vaše představy úspěchu by měly být kontextem k dosažení cíle.

Pokud nemáte konkrétní cíle, tak není možné je změřit a vaše cesta je nejasná, proto byste neměli hodnotit dosavadní pokrok podle svých představ, jelikož jsou obecné (ještě jste tam nebyli).

Pokud nedosahujete pokroku, nemůžete mít sebedůvěru, protože sebedůvěra je funkcí předchozího úspěchu.

Vaše předchozí úspěchy vznikly vytvořením závazku a prvním odvážným krokem.

Většina lidí tvrdí, že nastavování cílů je past, protože mohou být šťastní i bez cílů, a jiní lidé naopak usilují o dosažení stále větších cílů a nikdy s nimi nejsou spokojení. Ve výsledku ani jeden z těchto modelů nenabízí zanechání lidí s pocitem radosti a štěstí.

Při koučování úspěšných, bohatých a chytrých lidí jsem si všiml, že nejsou šťastní a neprožívají radost ze svého pokroku proto, že:

  • Svůj růst neustále porovnávají s představou, kde by mohli být a kam se nikdy nedokážou dostat. Doslova ztrácejí radost z cesty, po které se rozhodli jít. Jejich cílem je představa, do které směřují, místo aby z této představy přicházeli a jejich cílem byla cesta, na které sledují sebemenší pokroky.
  • Nerostou a jejich identita se nemění. Jako by zapomněli, že jako malé děti prožívali štěstí, když se zlepšovali. Většinou se stali velmi úspěšnými v podnikání, kde se dostali na vrchol, proto se vydali na cestu duchovního a spirituálního rozvoje, kde opět objevili podstatu veškerenstva. Dali sobě vše, co jim svět a život nabízí, přesto nejsou šťastní a sebenaplnění. Často si neuvědomují, že jediný způsob, jak dosahovat štěstí a radosti, je změna toho, kým nyní jsou.

Představy vs. cíle

Koučoval jsem klientku, která za mnou přišla s představou, kterou zaměňovala za cíl. Řekla mi: „Chci být koučka finančně velmi bohatých lidí.“ Považovala tuto představu za cíl a začala dělat aktivity, aby tohoto cíle dosáhla. Usilovala několik let, ale stále se jí nedařilo získat klienta, který by vydělával tolik peněz. Byla z toho frustrovaná a stále opakovala, že nechápe, jak to dělám.

„Chceš dosáhnout iluze reality, nikoliv jednoho cíle, který bude větší, než jsi ty samotná, a stále směřuješ k své představě místo toho, aby tvůj cíl definoval tvou identitu a přicházela jsi z něj.“

  • Představa uspokojí jen nějaký koncept toho, co považuješ za dokonalé a co je jen iluzí tvé fantazie.
  • Cíl je konkrétní, měřitelný a časové vymezený výsledek nebo zkušenost, o kterou usiluješ.

Na první pohled se zdálo, že její touha koučovat milionáře je jasně definovaný cíl, ale skutečně se jednalo jen o představu. Nabídl jsem jí možnost, aby svou představu konkretizovala z pohledu psychografického profilu lidí, které chce koučovat. Vše se rázem změnilo. Během prvního kvartálu naší spolupráce získala prvního klienta podle svých představ.

Změna, kterou udělala, vycházela z přístupu, jak měřila svůj pokrok. Ten měřila na základě toho, kde byla na začátku naší spolupráce, kdy jsme definovali jasný cíl, namísto měření proti její iluzi reality.

Nikdy nepřestaňte snít

Když za mnou přijdou klienti a vyprávějí mi o svých snech, nechám je snít ještě víc a pak je vyzvu, aby svůj sen začali žít.

Vzpomeňte si na své dětství. O čem jste snili? Po čem jste toužili? Co jste si představovali? Věřím, že vše, co jste si vysnili, v současnosti máte, nebo k tomu směřujete. Představy a sny jsou naší lidskou přirozeností.

Moji vrstevníci, rodina, přátelé, a dokonce i bývalé přítelkyně mi říkali, že jsem snílek a lítám si v oblacích. Radili mi, ať se vrátím nohama na zem. Jejich negativní emoce a zkušenosti s dosahováním snů a cílů způsobily, že přestali rozvíjet svou identitu. Když se podívám zpět a vzpomenu si, jak tito lidé prožívali svůj život, tak nebyli skutečně šťastní.

Tento příspěvek je pouze pro registrované

Získejte přístup ke článkům, které jsou přístupné jen pro zaregistrované uživatele.

Chci zíksta přístup Máte již účet?? Přihlásit