Úspěch je jen funkcí vaší představivosti. Už teď jste úspěšní v tom, co máte.

Máte 20 kilo nadváhu? Jste úspěšní v tom, co jste si vytvořili, že budete mít.

Nemáte práci a firmy vám nabízejí malé peníze? Jste úspěšní v tom, co si přejete mít.

Dejte si pozor na to, co si přejete!

Úspěch je hra, nikoliv dřina

Jestli chcete mít v životě úspěch, tak si hrajte.

Skoro každý den slýchávám příběhy lidí, kteří si stěžují, že úspěch je dřina. Říkají, že v dnešní době není jednoduché být úspěšný.

Dodnes si pamatuji příběh, který vypráví Daniel Coyle, jak Warren Buffett prodával žvýkačky. Chodil ode dveří ke dveřím a nabízel lidem různé druhy žvýkaček. Nebyla to pro něj dřina, ale hra, ve které byl zvědavý, která chuť se nejvíc prodává. Stejné hry hraje dodnes.

Změňte pravidla hry – pokud se dá něco počítat, můžete hrát hru.


Nebojím se klientům slíbit úspěch

Na začátku jakékoliv spolupráce – hned po tom, co jsme si začali hrát – položím svým klientům jednu zásadní otázku vycházející z předpokladu, že to, co je dostalo sem, je nedostane tam.

Kým chcete být?

Pokud nemáte identitu spojenou s dlouhodobou vizí, nedojde ke vzplanutí touhy (nevědomé energie), která vás bude motivovat a dodávat pohon.

Znáte ten pocit, kdy si řeknete: „Tohle bych mohl mít…“

Bez tohoto pocitu nikdy nedosáhnete úspěchu. Není možné se stát úspěšným podnikatelem, sportovcem nebo koučem, pokud uvnitř vás není představa vašeho budoucího já. Někoho, kdo je úplně jiný než vy teď.

Pokud nejste ochotní změnit svou identitu, můžete zapomenout na exponenciální úspěch.

Jediný rozdíl, který vidím mezi podnikateli a úspěšnými podnikateli, je jejich vize budoucího já. Vidí sebe jako hrdinu, legendu, lídra trhu, specialistu a vyhledávaného experta.

Nemluvím teď jen o svých klientech, ale i o svém příběhu. Když jsem v roce 2009 opouštěl korporátní svět, uviděl jsem se jako specialistu v oboru. Jako někoho, kdo bude vyhledávaný expert, který se stal legendou. Někdo, kdo změní pravidla hry a transformuje celý obor. V roce 2019 jsem opouštěl obor stavebnictví ve své síle a na vrcholu kariéry jako uznávaný a vyhledávaný expert. V roce 2020, kdy jsem už téměř rok nepracoval jako expert v oboru stavebnictví, za mnou dál chodili lidé domů a prosili mě, abych pro ně pracoval. Bohužel můj kariérní žebřík byl opřený o špatnou zeď.

Využil jsem svých konzultantských zkušeností a vytvořil si novou identitu kouče bohatých, chytrých a úspěšných lidí. Lidí, kteří na tom jsou nebo byli stejně jako já. Měli zlatou kariérní klec a pravděpodobnou budoucnost, ve které by do smrti měli spoustu práce, ocenění a úspěchu, ale oni cítí, že mohou mít mnohem větší dopad, přínos a vliv na svůj svět.

Stojíte na vrcholu a rozhlížíte se kolem sebe, ale máte pocit, že tohle není ten kopec, na který jste se chtěli dostat? Jste úspěšní, ale práce vás nenaplňuje? a Cítíte, že chcete dělat něco jiného, ale přechod do nového oboru vás děsí?

Vím, jaké to je, a mám pro vás dobrou zprávu.

Kontext je rozhodující.

Změňte kontext k tomu, kdo jste, a vaše chování se také změní. Pokud se vědomě nerozhodnete, že změníte svou identitu, a nezačnete si hrát, nemůže dojít ke změně vašich výsledků.


Nebojte se ukázat světu

Co si o vás myslí ostatní, není vaše záležitost. Pokud chcete zůstat průměrní, tak se dále skrývejte, ale pokud chcete být velmi úspěšní, tak veřejně sdílejte své sny s lidmi, kteří jsou vám blízcí a na kterých vám skutečně záleží.

Zobrazte se svým nejbližším jako malé dítě, které se zrovna teď rozhodlo, že je pirátem nebo hasičem. Hrajte si a nenechte nikoho, aby vám novou identitu bral. Jako malé děti jste se rozhodli, že budete čaroděj, pirát, hokejista, lyžař nebo požárník Sam a bylo vám jedno, co máte na sobě, kde se nacházíte nebo co si o vás myslí ostatní. Nasadili jste si na hlavu papírovou čepici a vaše identita se změnila. Do své hry jste vtáhli rodiče, prarodiče, kamarády, sourozence a kohokoliv, kdo přišel na návštěvu.

Jak zapojíte do své nové identity a hry klíčové lidi a jak tuto vášeň zapojíte do svého života?

Vytvořte si vizi, která bude fungovat

Peter M. Senge v knize Pátá disciplína napsal: „Nezáleží na tom, jaká je vaše vize. Záleží na tom, co vaše vize způsobuje.“

Tohle je jeden z důvodů, proč své klienty, když za mnou přijdou se svým snem, nechám snít ještě víc. Zahrajeme si spolu na piráty a vydáme se do světa pohádek, ve kterých je vše možné, protože vaše vize je příčinou toho, co děláte.

Co vám v životě vaše vize způsobuje?

Jaké zázraky se vám zobrazují, když máte novou identitu a hrajete hru na piráty? Kdo pak jste? Jste jako pirát, nebo pořád vaše staré já?

Vzpomeňte si na dětství. Vaše staré já se nudilo, tak mu rodiče pustili pohádku. Uviděli jste piráta a jeho odvážné a dobrodružné akce. Vzali jste vařečku (meč), na hlavu nasadili tátovu ponožku (klobouk), kolem pasu si zavázali kousek prádelní šňůry (pásek) a začali na pohovce skákat a bojovat.

Najednou vaše nová identita změnila, co jste dělali – najednou jste byli odvážní, hraví a neporazitelní.

Vidíte, jak se svět kolem vás transformuje? Začínáte mít nová přátelství, potkáváte úplně jiné lidi, získáváte nové příležitosti, navštěvujete nová místa.

Pokud ano, tak vaše vize funguje. Vaše vize změnila vaše chování.


Tajemství změny identity je v soukromých vítězstvích

Nejlepší sportovci světa, jako byl například Kobe Bryant nebo Jaromír Jágr, chodili do tělocvičny jako první a po skončení tréninku často zůstávali a představovali si, jak vyhráli zápas. Trénovali 10x víc než ostatní a měli nejvíc osobních trenérů. Vždy byli 3 % za hranicí komfortní zóny a neustále posouvali své hranice. Zdokonalovali ty nejmenší stránky svých dovedností.

Nejúspěšnější lidé si hrají.

Každý z nás je tak silný, jak silná je jeho nejslabší část. Nesouhlasím se současným tvrzením, že se máte věnovat jen silným stránkám a ty slabé ignorovat. Vaše silné stránky jsou vaší předností, darem a výhodou, ale skuteční mistři dělají pravý opak. Jsou si vědomi svých silných stránek, zdokonalují je, ale zároveň transformují své slabé stránky a mění je na silné. Jinými slovy, dokážou být kýmkoliv, kdo se rozhodnou být.

Jste snílek, nebo makáč?

Snílci investují peníze a čas do rozptýlení, zatímco makáči investují čas a peníze do svých snů.

Díky finanční investici budou vaše sny skutečné. Pokud investujete peníze do svých snů a vizí, tak se vám již staly skutečnými. Vaše finanční a časová investice do snu mění vaši identitu, a tím i vaše chování. Začnete se tady a teď ztotožňovat se svým budoucím já. Dáváte si svolení být tím, kdo chcete být, tak, že už to děláte. Vaše chování formuje vaši osobnost a identitu.

Nejmagičtější okamžik nastane, když si uvědomíte, že už to děláte a že skutečně můžete být pirátem.


Dokážete víc, než si myslíte

Dělejte to a nezastavujte, dokud to není kompletní, bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat.

Jednou mě trénoval bývalý voják speciálních jednotek a řekl mi, abych udělal 20 angličáků s výskokem.

  • Udělal jsem jen 15 plných angličáků.

Pak mě vyzval, abych si dal 30 vteřin pauzu a udělal to znova.

  • Udělal jsem jen 10 plných angličáků.

Opět mě vyzval, abych si dal 30 vteřin pauzu a udělal to znova.

  • Udělal jsem už jen 3 plné angličáky a věděl jsem, že už dám snad jen jeden.

Řekl mi: „Neodejdu, dokud jich neuděláš ještě 100.“

Usmál jsem se a řekl, že tady bude pěkně dlouho. Než uplynula naše tréninková hodina, udělal jsem jich 100. Jeden po druhém.

Můj trenér dokázal zničit mou – mnou vytvořenou – mentální bariéru, že nedokážu udělat 100 angličáků.

Díky tomuto principu jsem si uvědomil:

Nejlepší postup je založený na cílech, nikoliv na čase.