Nečtěte dál, pokud jste nikdy neměli pocit, že nemáte dostatek zkušeností a znalostí, abyste napsali článek.

Najdete nové téma jako je například zettelkasten metoda. Máte o téma velký zájem a chcete se co nejvíce naučit, jak vše funguje. Učení vám jde rychle a vy najednou vidíte nové možnosti a příležitosti, které jste doposud neviděli. Během pár dnů máte pocit, že víte víc než všichni ostatní.

Avšak, realita vás posadí na zadek.

Po pár dnech či týdnech studování máte pocit, že jste fakt dobří, přestože toho ve skutečnosti moc nevíte. Postupem času, kdy se objevují další a další navazující témata, začnete naopak mít pocit, že toho zas tak moc nevíte. Přestože máte více znalostí a zkušeností než většina lidí z vašeho okolí, máte pocit podvodníka.

Naštěstí na Dunning-Kruger efekt a Imposter syndrom (syndrom podvodníka) existuje lék. Tím lékem je psaní chytrých poznámek pomocí metody zettelkasten. Psaní chytrých poznámek metodou zettelkasten vám ukáže, jak zatím málo víte, ale také vám ukáže, kolik toho již umíte.

Když se učíte nová témata, je snadné získat přehnanou sebedůvěru. Dokud si nezačnete psát chytré poznámky a tyto poznámky nepřetavíte do užitečných textů, tak neodhalíte znalostní mezeru ve vašem myšlení. Psaní poznámek vám odhalí, jak jsou vaše znalosti jen na povrchu. Naopak, pokud budete aplikovat zettelkasten metodu pro psaní chytrých poznámek, tak začnete shromažďovat, třídit, destilovat a vytvářet jedinečné myšlenky, ze kterých vystavíte konkrétní a jasné texty. Pomocí psaní poznámek se vám prohlubuje porozumění tématu a zettelkasten systém vám dodá strukturu, pro budoucí využití.

Pokud jste četli můj článek: Dobré psaní článků není výsledkem, ale vedlejším produktem, tak už teď můžete vidět, že metoda zettelkasten je dobrý systém, ze kterého vznikají skvělé vedlejší produkty.

Pokud se do nějakého tématu zakousnete na dost dlouho, tak se stane součástí vašeho přirozeného myšlení. Přijde vám normální přemýšlet tímto způsobem a budete mít pocit, že nemáte o čem psát, protože to nestojí za řeč. Přijde vám to tak zřejmé, že se začnete domnívat, že to musí být zřejmé i ostatním. Jenže ve vaší hlavě se nachází hodiny, týdny, měsíce a někdy roky studování, chybování, objevování a trénování. Stač si na ně vzpomenout a uvědomit si, že ostatní lidé o daném tématu někdy nevědí vůbec nic. Tímto způsobem můžete pomocí psaní odemknout cennou truhlu poznání, což vám umožní získat větší spisovatelskou sebedůvěru.

Ať už jste na své cestě sebevzdělávání úplní začátečníci nebo pokročilí experti – začněte si psát chytré poznámky metodou zettelkasten.