Někdy je velmi těžké přiznat, že některé věci nezměníte. Tato technika vám umožní identifikovat věci, které můžete a nemůžete proměnit. Cvičení můžete provést ve dvojici nebo sami. Pokud cvičení budete dělat ve dvojici, tak můžete společně objevovat, co každý z vás má a nemá moc proměnit a tím pádem nad tím mít kontrolu.

Klienti velmi často tráví spoustu času snahou proměnit věci, nad kterými ve skutečnosti nemají moc. Například chtějí proměnit manžela, děti, přátelé, rodiče, spolupracovníky atd. Jen málokterý klient si je v přítomném okamžiku vědom toho, že nemůže kontrolovat způsob, jak se ostatním jeví svět a jak následně v tomto světe jednají. Klienti nemohou proměnit, jak se někdo rozhodl myslet, reagovat a jakou akci podnikne.

Některé studie odhalují, že potlačování předspánkových myšlenek oddaluje dobu usnutí a způsobuje, že spánek vyhodnotíte jako neklidný. Harvey (2003). Proto je velmi dobré před spaním udělat tzv. "spánkovou hygienu", při které vyčistíte nahromaděné myšlenky, uvolníte tělo a napojíte se na své srdce.

Wenzlaff & Wegner (2000) popisují, že snaha ovládat myšlenky vede ke zvýšení frekvence těchto myšlenek.  Jinak řečeno, čím více nechcete myslet na nějakou věc, o to víc na ní myslíte. Nebo jak řekl Carl Jung: "Čemu bráníte, to přetrvává".

Cíl

Cílem tohoto cvičení je uvědomit si, jaké faktory ovlivňují to, co můžeme a nemůžeme proměnit. Toto uvědomění vám pomůže investovat energii do toho, co můžete proměnit a neztrácet čas a energii nad tím, co proměnit nemůžete.

Rada od kouče koučům

  • Pro některé klienty může být toto cvičení velmi konfrontační. Především pro ty klienty, kteří strávili velké množství času snahou proměnit věci, které proměnit nejde. Úkolem každého kouče je informovat klienta, že cílem není pocit bezmocnosti a zděšení z toho, jak málo mohou proměnit, ale pomoci jim investovat čas a energii do toho co proměnit lze.

Tento příspěvek je pouze pro platící členy

Získejte plný přístup ke všem článků, video nahrávkám a PDF dokumentům, které jsou přístupné jen pro platící členy (podporovatele).

Chci zíksta přístup Máte již účet?? Přihlásit