Naše myšlenky korelují s tím, jaké máme pocity a emoce. Dalo by se říct, že to, co říkáme sami sobě, ovlivní, jak se budeme cítit a jak se budeme chovat. Změníme-li slova, která sobě říkáme, tak se pravděpodobně změní i způsob, jak se budeme cítit.

Většinou se naše myšlenky dají rozdělit do tří oblastí:

  • myšlenky o mě,
  • myšlenky o ostatních,
  • myšlenky o světě.

Je jedno, z jaké oblasti právě teď máte negativní či neužitečné myšlenky, v následujícím cvičení si ukážeme metodu, jak je pomocí několika otázek dokážete proměnit v posilňující, pozitivní a užitečné.

Naše negativní a neužitečné myšlenky jsou vždy spojeny s tím, jak vidíme sebe, ostatní a svět a jak sebe, ostatní a tento svět hodnotíme. Naše hodnocení pak určuje význam. Být člověkem, znamená hodnotit.

Werner Erhard ve své přednášce na kurzu Being a leader (2019) řekl: "Lidé jsou význam vytvářející stroje."

Dokážete-li změnit hodnocení, proměnit význam, změní se vám i myšlenky a následně pocity.

Mnoho našich myšlenek nejsou přesnou interpretací reality jako takové. Jsou spíše jen subjektivním vnímáním reality vycházející z naučeného přemýšlení. Proto velmi často, když koučuji a vedu své klienty, tak jim říkám, že jim nebudu říkat, co si mají myslet nebo dělat, ale společně objevíme, jak mají přemýšlet.

Lidé velmi rádi zaměňují své pocity s fakty, aby se přesvědčili o svém subjektivním vnímání reality. Toto zkreslené a negativní vnímání nás, ostatních a okolí může sestupně spirálovité negativní myšlení, nad kterým můžeme ztratit moc.

Odborně se tomu říká kognitivní zkreslení vnímání reality (angl.: Cognitive distortion). Více najdete v poznámkác níže v textu.

Cíl cvičení

Cílem tohoto cvičení je prostřednictvím kognitivní restrukturalizace pomoci klientům rozpoznat a transformovat navyklý způsob myšlení a vytvořit si nový způsob vnímání reality, který je objektivnější. Díky tomuto procesu budou mít možnost dělat jen to, na čem jim záleží a co je pro ně skutečně důležité, aby mohli žít život, který milují.

Rada kouče pro kouče

Kognitivní restrukturalizace je intenzivní proces, který si vyžaduje určitý čas. K transformaci myšlení nedochází přes noc. Klient se nejdříve musí stát dobrým pozorovatelem, aby něco mohl změnit. Jak se říká, co nedokážete pozorovat, to nezměníte.

Tento příspěvek je pouze pro platící členy

Získejte plný přístup ke všem článků, video nahrávkám a PDF dokumentům, které jsou přístupné jen pro platící členy (podporovatele).

Chci zíksta přístup Máte již účet?? Přihlásit