Když váš klient prožívá pocity viny, utrpení a lítosti, protože způsobil bolest někomu jinému, můžete s ním udělat tuto řízenou meditaci soběodpuštění.

Podle Fishera a Exline (2010) ideální proces odpuštění zahrnuje:

  • Přijetí přiměřené míry odpovědnosti.
  • Zažít dostatek viny, abyste napravili svou chybu a dosáhli osobního růstu.
  • Uvolnění přebytečné viny, která již neslouží užitečné funkci.

Bohužel tento proces jen málokdo v reálném životě prožívá. Většinou se lidé vyhýbají nepříjemném pocitům viny. Využívají k tomu různé emociální zkratky typu: potlačování, vymlouvání a obviňování někoho jiného. Přijetí plné odpovědnosti za způsobenou bolest druhému člověku si totiž vyžaduje velkou odvahu být zranitelný.

Bez zranitelnosti nemůže dojít k obnově integrity vztahu. Abyste mohli obnovit integritu vztahu a požádat druhého člověka o odpuštění, budete muset nejdříve odpustit sami sobě - soběodpustit.

Podle Neffa a Germera (2018) se soběodpuštění skládá z pěti kroků:

  1. Otevření se bolesti z výčitek.
  2. Být soucitný k obtížím nepřízni osudu.
  3. Uvědomění a uznání, že vzniklá situace je následkem chování a různých vzájemně souvislých příčin a podmínek.
  4. Přijetí soběodpuštění.
  5. Vytvoření nové budoucnosti a dáni slibu, aby se tato situace a jí podobná znovu neopakovaly.

Cíl cvičení

Cílem tohoto cvičení je pomocí klientům odpustit sami sobě. Doslova od-pustit vše, co je již minulostí, která neexistuje. Využít sebe-soucitu pro nalezení vnitřního míru a odpuštění si přestupku, který druhým lidem způsobil bolest.

Audio meditace

V následujícím textu naleznete kompletní přepis meditace, abyste si tuto meditaci mohli uložit i jako psaný text pro vaše koučování nebo si vytvořili svou nahrávku.

Dále v textu najdete rady a doporučení, jak pracovat s klienty, aby dosáhli kompletního procesu obnovy integrity vztahu. Odpustit sám sobě nestačí, je důležité obnovit integritu vztahu, omluvit se a požádat o odpuštění osobu (osoby), které klient ublížil. Tato meditace se cvičením je prvním krokem k léčivému procesu odpuštění, skrze který se buduje, obnovuje a udržuje důvěra láskyplného a zdravého vztahu.

audio-thumbnail
Vědomé soběodpuštění
0:00
/15:10

Tento příspěvek je pouze pro platící členy

Získejte plný přístup ke všem článků, video nahrávkám a PDF dokumentům, které jsou přístupné jen pro platící členy (podporovatele).

Chci zíksta přístup Máte již účet?? Přihlásit